Vigil Honor Recipients

Vigil Sash

Alertness to the needs of others is the mark of the Vigil Honor. It calls for an individual with an unusual awareness of the possibilities within each situation.

The Vigil Honor is the highest honor that the Order of the Arrow can bestow upon its members for service to lodge, council, and Scouting. The Vigil Honor is a high mark of distinction and recognition reserved for those Arrowmen who, by reason of exceptional service, personal effort, and unselfish interest, have made distinguished contributions beyond the immediate responsibilities of their position of office. The Vigil Honor cannot be earned by a person's conscious endeavor, it comes as a recognition of unselfish leadership in service . It is said that the Vigil seeks its own.

Any member of the Order of the Arrow registered in Scouting and in good standing in a regularly chartered lodge is eligible for recommendation to the National Order of the Arrow Committee for elevation to the Vigil Honor provided that, at the time of the recommendation, the individual has been a Brotherhood member for a minimum of two years.

Recipients of Uh-Tō-Yeh-Hut-Tee Lodge

YEAR RECIPIENT VIGIL NAME - MUSCOGEE VIGIL NAME TRANSLATION
2018Adam HahnEme Estimv Letketv Es Cvto-kunawvHe Who Runs With Money
Caleb HancockCate-ome Este EcpayvPurple People Leader
Corey ThonenEste Mv Hecetv Es Enake FekeMan Who Sees With His Heart
Michael ValentiVhake Satetv Es'setvArtistic Note Taker
Art DyeEme Estimv Ehaketv MunkvresHe Who Waits Forever
Christopher Hubbard MorganYvnvsv Sulke EvapayvBuffalo Pack Leader
Scott P. Peck, Sr.Yvmvse Nak-ocetv Tvlako AhonkvtetvFriendly Busy Bean Counter
Joseph B. SpissakFekhvmke Tohtarv PefatketvAdventurous Builder Who Flies North
2017Charles James "Chaz" BakerO’miyat Ma Hopoyetuh UhtotketehSwimmer Who Seeks to Serve
Ronald CainMahlehpehteteh Hlehlo Ma EhósetehCheerful Shark That Wanders
Stuart CaseKeerá Ma Hluh'nee EspoyetehScholar Who Seeks the Mountain
Thomas DeCanioHáchee Eheechicheh E CheehósetehDetermined Keeper of Memories
Kyle FrancavillaO’Miyat Yékchee-EhtotketehHard Working Swimmer
Johnathan HagelO’peh Ma Hayetuh Es'tee UhpéletehOwl Who Causes Others to Laugh
Daniel HoltzbergEm-punáyuh Huhlpeh’teh Oh'káketehSpeaker who Rides a Gator
William HooverYuhmuh’see Hómpetuh-háyuh Quiet Cook
Christopher ThorntonEhpcháeh Ma Tenhluh’petuhLeader who Competes
Maximo Kent Viera, Jr.Tahopke Chemketeh Ma UhchayechkehEnergetic Climber who Cares
Shawn Patrick YoungYékchee Estee E Im-AhahkaBoisterous Ceremonialist
Karen S. BelangerEs'te-Cháko Ma MeháyetehCommissioner that Teaches
David J. CainHlehlo Ma Vchayécheteh Estē-hehpoShark that Keeps the Camp
James M. DinsmoreTáruh E Ekuh’neh AchúkrehnhóyehWeaver of the World’s Web
Michael Charles FaughnanUhléchee Tohtáhleh Ma YehÍketehSwift Builder that Sings
Kim M. KnaebelHopohleenee Uhchayéchkeh Et’skeeWise Caring Mother
Andra Callahan KullmanKowÍkee Ma EhpáyetehBobwhite that Leads
Paul MastrangeliChuleh Ma Tenhluh’peteh Es-Sénhec'keeFox that Challenges with Vision

Recipients of Seminole Lodge

YEAR RECIPIENT VIGIL NAME VIGIL NAME TRANSLATION
2016 Benjamin Bryant Xanikw Tahonkël Acorn Gatherer Who Wonders
2016 William Mastrangeli Chipi Kèku Wënchikàneit Powerful Singer With Vision
2016 Daniel Niles Lè Winkalit Wèmi Awènik True Friend To Everyone
2016 Rick Dean Alukakàn Mèmsuxwèt Spiritual Hiker
2016 Karl Tramer Chitanìnu Tèh Milkuna Wèmi A Strong Heart Who Gives All
2016 Don Van Duser Nkëme Alukakàn Amànkakòk Reliable Servant Of The Big Trees
2015 Mitchell Guida Machkeu Chingachgook Ginger In Charge
2015 Latour Lafferty, Jr. Waseleechen Wiamochki Nemat Light Among Brothers
2015 Bryce Malone Klamachein Wikhetschik Quiet Inventor
2015 Alex Stephens Wulatenamuwi Achowalogen Happy Laborer
2015 Jacob Wilson Wuttoney Achpamsin Allogagan Bearded Wandering Servant
2015 Mark Dye Wulamhittamoewagan Allum Reverent Bulldog
2015 Dave Higingbottom Chitkuwi Xansati Wëlamsìtamën Calm faithful brother
2015 Karen Jacobi schachachgelendam netami aiham Determined Mother Eagle
2015 Bart Keen Pupukwesh Laphatton Bobwhite Who Fixes
2015 Earl Richardson Shimuwakan tëmakwe Wehwatewet Fighting Beaver Teacher
2015 Bob Royal T-auchsin Achgeketum Kind Teacher
2014 Matt Dragonchuk Sachgaguntin Niganitawan Leader Who Runs Out
2014 Austin Leonard Wulelendamuwi Carefree One Who Springs Forth
2014 Frank Marion III Tgauchsin Wachtschu Good Natured Mountain
2014 Adam Tara Achgiguwen Aspin Lively One Who Ascends
2014 Jamie Tarantola Pesoop Ekhokiike He WHo Waits For The End Of The World
2014 Tony Allen Wtschitschanquiwi Machque Spritual Bear
2014 John Coble Lippoe Achgeketum Memajauchsit Wise Teacher To All
2014 Mark Koster Lenni Achowalogen Wetochemuxit Genuine Hard Working Father
2014 Eric Perron SKtemague Aschowin Amangamek Beaver Who Swims With Dolphins
2013 Michael D'Ovidio Wingan Wiwaschin Sweet Bearer Of Burdens
2013 Kirk Elifson Eigigunkhaki Mallikuwagan Worldwide Witchcraft
2013 Steven Koster Matschiton Tschitak Gunamachk Mischievous Loyal Otter
2013 Kurt Reinsch Klamachpin Allogagan Kschamehel Quiet Servant Who Runs Fast
2013 Timothy Barr Wuttoney Missochwen Gischihan Resourseful Bearded Traveler
2013 Robert Chronister Gettemagel Ahowoapewi Humble Ender
2013 Christopher D. Ritenour Goschgosch Elauwit Nutemekiset Hog Hunting Shepard
2013 Mark Rose Gischeleman ahowoapewi Eagle Who Creates With The Mind
2012 Michael Baughman Ansisktayesak Wditechen Confident Thinker
2012 Greg Landry Tschitqui Achgiiki Wehshumwiselxus Silent Mocking Bull
2012 Daniel Marion Sisi'lija Gischihan Buffalo Who Creates With Hands
2012 Tim Russell Amangiechsin Gischkschummen Loud Talker With Knife
2012 Tyler Shorey Hallemiwi Schachachkaptonen Endless Storyteller
2012 Mark Berry Loganechwin Gattosomuin Destroyer Of Thirst
2012 Larry James Chans Machque Elder Brother Bear
2012 John Russell Gettemagelensuwi Allogagan Humble Servant
2012 Stan Shorey Allogagan Squewachgitehen Servant Who Bruises Himself
2012 Wayne Tepper Machquewikheu Okanwepuwak Bear Who Builds Our Circle
2011 Michael H. Amos Achigiguwen Achipquon Gischutew To Play Warm Music
2011 James A. (Alex) Davis Kitchkinet Tschipey Spirited Guide
2011 Adam James Nendawagan Wingolauchsik Cheerful Torch
2011 Jarrod Lindenmuth Alluns Nutiken Segachtek Ardent Guardian of the Arrow
2011 Karl Gibson Ichauweleman Ktemaque Selfless Beaver
2011 Denise L. McElroy Allogagan Tschitqui Silent Servant
2011 Anthony M. Rabago Wilano Kihnsu Machque Bear with Sharp Tongue
2011 Cory Suttle Netopalis Auchsu Wild Warrior
2010 Kyle Stottlemyer Sakima Tgaubhsuwat Onen Kind Speaking Chief
2010 Travis Gibson Meechgalanne Nuwingi Willing Hawk
2010 Shane McElroy Allogagan Leehele Echoing Servant
2010 John Rhode Clahican Kihneu Sharp Steel Trap
2010 Colleen Gerstenberger Guka Wewingtonheet Mother of Many Words
2010 Mark "Doc" Mayo Nutemekiset Tangelendam Selfless Sheppard
2010 Kathy Merkler Gokhos Gihim Encouraging Owl
2010 Ben Taylor Wunita He Knows How
2009 Dale Gerstenberger Skattek Muschgingus Ardent Rabbit
2009 Mark Mayo, Jr Tschittqui Mikemossin Takachsin Silent Working Leader
2009 Matthew McIntosh Tschitani Quiqungus Memhallamund Persistant Duck Trader
2009 Beth Doyle Tgauchsuwi Wulalowe Memhallamund Kind Fox Trader
2009 Harry Lindenmuth Wewoatam Alluns Gischelendamen Wise Arrow Maker
2009 Pat Zwolenski Weuchsowagan Ktemaque Knowledgeable Beaver
2008 Robert Bebeau Blaknik Papesu Patahowen Patient Flying Squirrel Who Overcomes
2008 Matthew Mallory Tschinque Tachititanitehen Persistent Wildcat
2008 Alex Merkler Meechgalanne N'Wingi Glakelendam Eager and Willing Hawk
2008 Cory Villers Wil Tindey Gentgeen Dancer with Fire in His Mind
2008 Nate Bailey Apuichton Witahemui He Who Makes Service Light
2008 Chris Miller Achsin Taquatschin Epigachink Stone Cold Foundation
2008 Bob Phillips Wuhhala Papesu Wahh Patient Protector of Eggs
2008 Jimmy Wadsworth Wulelendamuwi Chesimus Allogagan Joyful Little Brother Servant
2007
2007 Timothy Taylor
2007 Dave Ervast Achpiney Atta Piselid-Tulpe Tortoise Who Never Sleeps
2007 Ken Suttle Papesu Manachet Patient Woodcutter
2006 Wes Ford Kitchkinet Nolemiwi Invisible Guide
2006 Chris Russell Happis Awessis Beast of Burden
2006 Rob Haley Gamink Utsche He Who Flies Over Water
2006 Fraser Hale Schachachkaptonen Storyteller
2006 Ray Keebler Gihim Tgauwiwi Gentle Counselor
2006 Mark Caskie Machque Pennauweleman Caring Bear
2005 Geoffrey Rauchmiller Achewon Machque Courageous Bear
2005 Thomas McColgan Wtschitschanquiwi Mbi Awehhellu Spiritual Water Bird
2005 Jeannie Upton Wulamhittamoewagan Gokhos Faithful Owl
2005 Terry Foster Gishachgenutasu Wikhetschik Determined Builder
2004 Lisa McColgan Netami Guka Mother of the Lodge
2004 Matt Beran Lekhiket Papesu Patient Secretary
2004 Bill Guglielmi Wulamoc He Who Speaks Truly
2004 Clyde Jordan Elangomgussit Klamachpin Quiet Messenger
2004 Adam Caskie Sisi'lija Gischitehen Tenacious Buffalo
2004 David McIntosh, Sr. Macheli Alloquepi Allogagan Servant Who Wears Many Hats
2004 Davie McIntosh, Jr. Nachenum Elangomat Friendly Racoon
2004 Drew Seward Kichkinet Nageuchsowagan Confident Guide
2003 Justin Baggett Patahowen Machtapeek Nutiket Guard that Overcomes the Struggle
2003 Kurt Browning Pemahtiewit He That Camps In Green Fields
2003 Justin Chacos Woakgapawin Pachtenummen Allowat Chief that Forms the Circle
2003 Ben Dewitt Kichkinet Wimachtendink Guide to Brotherhood
2003 Mike Dewitt Machti Allum Kichkinet Devil Dog Guide
2003 James Guglielmi Kiginolewagan Kichkinet Gunammochk Token Guiding Otter
2003 Thomas Guglielmi Wunita Nachenum Able Racoon
2003 Nan Jordan Foose Hvtke Egret
2003 Michael Knight Pochenikan Nachgohuman Munharke Beaver That Sings At Drum
2003 Jose Moreno Lachpihhilleu Meechgalanne Fast Moving Hawk
2003 Bob Stalker Lippoe Woakus Wise Fox
2002 Aaron Kemp Tgauchsin Sachgachtoon Good Natured Cook
2002 Aaron Pickle Chans Sachgachton Metschitschank Brother Who Cooks With Soul
2002 Gene McColgan Lippoe Gihim Dwee Wise Encourager of Heart
2002 Chris Robards Machelensin Meteu High Minded Medicine Man
2002 Stuart Williams Lenno Litchen Amangaek Man Who Thinks Like Shark
2001 Susan Freemon Etsi-Yna-Adogatiya-gasaqualv Mother Bear Who Watches Our Circle
2001 David Hager Papaches Woodpecker
2001 Jerry Hager Ochwall Tauwinachgechi Father With Open Arms
2001 Paul McColgan Gebtschaat Lippoe Wise Clown
2001 Jaime Moreno Gunammochk Chesimus Little Brother Otter
2001 Jackson Morris Lekliket Lilchpin Diligent Writer
2001 Justin Ryan Nenajunges Elangomat Friendly Horse
2001 Barbara Yadley Mukwazahgidwin Bear Who Loves Water
2000 Karl Bordner Wetochemuxit Ktemaque Father Beaver
2000 Nick Digirolamo Lo Mekeniechink Elijus Ant Which Sees The End
2000 Glenn Fleming Tschihoapekelis Achoegingewagan Teaching Blue Bird
2000 Scott Fosse Psakulinscheu Sillikyhammen Gock Squirrel Which Squeezes Money
2000 Eric Gardner Wischiki Gunammochk Busy Otter
2000 Jack Prey Gokhos Owl
2000 Mike Smith Ktemaque Tangitehewi Humble Beaver
1999 Daniel Abbott Aney Elauwit Path Hunter
1999 Forrest Fannin Munkarke Achgigihan Laughing Badger
1999 Bobby McCarter Ngemewi Nenajunges Steady Horse
1999 Harvey Solomon Papesu Psakulinscheu Patient Squirrel
1999 Darryl Turmel
1999 Eric Varsalona
1999 Eddie Von Wurmb Ahoaltuwi Hhum Loving Grandmother
1999 Darren Watts Lilchpin Menhallvamund Diligent Trader
1998 Dorothy Brown Guka Ehahgahiket Motherly Giver
1998 Robert McCutcheon Niwingi Tindey Willing Fire
1998 Michael Rainey Ajanhissowagan One With Calm Mind
1998 Gary Stotz Gutginquechin Kittahikan To Look Back From The Ocean
1998 Mackinley Zewalk Aptonen Mechelgik Whittawak To Speak Through Many Ears
1997 Andrew Bennett Langwhdowi Gakpitsohehellat Peaceful Madman
1997 Steven Creamer Nekama Auwen Missochwen Amiga Aney He Who Walks Time Path
1997 Adam Grafton Achigiguwen Metimmeu Playful Wolf
1997 James Gray, IV Nitis Machque Friendly Bear
1997 Richard Keebler Wingolauchsik Elongomat Cheerful Friend
1997 Edward Kellner Masclapi Guhn Goklos Beaded Snowy Owl
1997 Jeffry Roth Allogiwagan Getteminak Happy Worker
1997 Randall Saunders Tgauchsin Achpoques Friendly Mouse
1997 Michael Shain Klamachpin Machque Mikemossowagan Quiet Bear Working
1997 Samuel Tuomi Esclochwen Wulelendamuwi Helpful Merry One
1996 William Daggett Achohalogen Meechgalanne Hard Working Hawk
1996 Michael Damaso Ksineledam Pachtschukquilkees Carefree Grasshopper
1996 Richard Dryer Tschitqui Etschihllat Silent Mediator
1996 Terry Dryer Achowalogen Nenajunges Hard Working Horse
1996 David Koesel Machque Witschindin Bear Who Lends A Hand
1996 Brian Maddux Ntutemawachtin Litchen Questioning Thinker
1996 R.W. Rasmussnen Wulantenamuwi Tgauchsuwaptonen Happy Civil Speader
1996 Jeff Waddy Tschitqui Lungwamen Silent Dreamer
1995 Larry Brown Gunaxit Galehelendam Meehix Tall Funny Red One
1995 Louis Ferris Lilchpin Munhacke Diligent Badger
1995 Christopher Gardner Wilawilihan Machkeu Allanque Generous Red Star
1995 Joe Gonzales, Sr Widhoman Somebody To Ride In A Canoe With
1995 Eddie Gray Gunaxit Meechgalhunquot Meokanew Tall Red Hair Dog
1995 Mike Hammer Tscholenitit Auwen Schachachgapewin Little Bird Who Is True
1995 Tim Pfeiffer Togendowagan Tulpe Gentgeen Awakening Turtle Dancing
1994 This year's recipients were recorded by National as 1995 recipients
1993 Jeff Ashley Allumes Apatschin Puppy Who Comes Back
1993 Robert Borsky Achowalogen Woapalanne Hard Working Bald Eagle
1993 Todd Carson Lilhpin Gelahelendam Diligent Funny One
1993 Wayne Copeland Amangiechsin Loud Speaker
1993 Joe Gonzales, Jr Achgiguwen Jocular One
1993 J Edward Gray, Sr Memsochet Elauwit Traveling Hunter
1993 Larry Hooper Wilantowagan Spirited One
1993 Harlan Mohler Ki Keyin Lippoe Tulpe Old Wise Turtle
1993 Matthew Mohler Klamachpin Meschattamen Quiet One Who Remembers
1993 Karl Siemsen Gunaquot Noschakantpeu Kuwe Tall Bald Headed Pine Tree
1993 Sherrie Sitki Wulilisseu Sdee Wuiaiogewogan Kind Hearted Worker
1992 Jim Farley Tschitgussin Wulamoc Silent Speaker
1992 Trey Howerton, III Wulamallessuwi Tipatit Happy Little Chicken
1992 James Knowles Nageuchsowagan Gawi Trustworthy Groundhog
1992 Tom Kochansky Kettelendamwagan Wachque Earnest Bear
1992 David Koesel, II Segachtek Espan Ardent Raccoon
1992 David Lane Achgiguwen Wulanptonen Beaver With Many Beads
1992 Beatrice Lints Ahotasu Ktemaque Beloved Beaver
1992 Daniel Mann, Jr. Kikey Anatschihuwewagan Aged Cautious One
1992 Edwin Mitchell Wulowachtauwoapin Elauwit Farsighted Hunter
1992 Ruth Mulholland Langundowi Gunammochk Peaceful Otter
1992 Chris Roger Gagiwanatpehellan Wapsu Espan Dizzy Little Raccoon
1992 Art Rounds Allapijeyjuwagan Wapantpeu Lenno Quiet Gray Headed One
1992 Brian Waters Apendamen Woaphokguawon One Who Enjoys Hair
1992 Scott Webster Quiet Bullfrog
1991 Richard Cisco Wschimuin One Who Flies
1991 Richard Jeffcoat Wilani Valuable One
1991 John Parker Good Natured Opossum
1991 David Patterson Red Necked Garfish
1991 Dennis Roche Klamachpin Sachgachtoon Quiet Cook
1991 Marty Siemsen Lilchpin Achowalogen Diligent Worker
1991 Eren Sitki Long Lizard
1991 Everett Wilson Babbling Pumpkin
1991 Richard Womack Gentle Helper
1990 Louis Agresta Leke Gokhos Loyal Owl
1990 Steve Ferreira Tschitgussin Wikhetschkik Silent Builder
1990 David Galbreath Leke Achgekutem Loyal Teacher
1990 Marc Heuser Tachen Achgiguwen Little Jocular One
1990 John Jeffers Fast One
1990 Richard King Good Puppy
1990 Jim Malone Achowalugen Lonely Fish
1990 Francis Marion Tschitanissaowagan Ganschapuchk Capable Builder
1990 David Meade Tatchen Nachque Little Bear
1990 Chris Nash Unadadesvda Ganhdohgi One Of Calm Mind
1990 Bill Ure Nagatamen Sachgachtoon Reliable Cook
1990 Ed Womack Wulamehelleu Witscheman Woodcock
1989 Jeffrey Deligio Wulelendam Anicus Joyful Squirrel
1989 Harry Dereus Wachtschu Achpamsin Mountain Hiker
1989 William Harrington Earnest Worker
1989 Harold Hillcher Najundam One Who Carries A Load
1989 Curt Hinson Wannessin gawi Forgetful Groundhog
1989 Louis LeBlanc Amangi Najundam One Who Carries A Big Load
1989 Jim Lints Welapensit Damaskus Little Muskrat
1989 Stephen Norris Quiet Worker
1989 Andrew Reinhard Gentgeen Woapalanne Dancing Eagle
1989 Ricky Roche Waskeu Kaak Thin Wild Goose
1989 Bruce Sitki Amiga Gegachvis He Who Serves
1989 Bob Tuckosh Wapanteu Lenno Witschindin Gray-Headed Helper
1987 Robert Addison Papaches Red Baldheaded One
1987 Scott Auld Moschakantpeu Gachpallan Bald Lifesaver
1987 Jim Avery Helpful Cook
1987 David Clark Worthy One
1987 William Clark, IV Allepijeyuwagan Memsohet Quick Traveler
1987 Samuel Jeffers Reliable Otter
1987 Grant Martin Determined Fish
1987 Jeremy Pittman Wischike Gokhos Busy Owl
1987 Jason Read Gattopuin Hungry One
1987 Danny Roberts One Who Gives First Aid
1987 Bill Sparkman Wulelendam Moskimus Joyful Rabbit
1987 Michael Woodley Glakelendam Hakihey Excited Farmer
1986 Byron Ahrens Amangi Lungwomen Big Dreamer
1986 Nicholas Avery Star Dancer
1986 Mark Griffin Mountain Walker
1986 Bill Lints, II Wipunxit Netopalis Grey Warrior
1986 Bill Lints, III Tatchen Netopalis Little Warrior
1986 Kevin Mayeux Tatchen sisilija Little Buffalo
1986 Don Prior Dog Captain
1984 Arlin Arbeiter He Who Has Good Spirits
1984 James Baldwin Book Reader
1984 Timothy Brent Wulalogewagan One Who Does Good Work
1984 Eric Davis One Who Strengthens
1984 Thomas Fuller Star
1984 Curt Kurzenhause Memsochet Traveler
1984 Arn Manella Liau Man of Valor
1984 Don McGovern, Jr One Who Assists
1984 Jody Mercado Thin One
1984 Shawn Patrick One Who Encourages
1984 James Read Friendly One
1984 John Taylor Witty One
1982 John Callahan Laughing One
1982 Jack Fuller Helper
1982 Kevin Fuller One Who Enjoys
1982 Donald Lewis Little Canoe
1982 Joseph McAllister One Who Enlightens
1982 Gerald Paolini Northern One
1981 Hancil Chauncey Silent One
1981 Jean Gustin Hungry One
1981 Matthew Hahn Turkey Cock
1981 Jack Jackson Son
1981 James Jackson Father
1981 William Ray Kegley Bearded One
1981 Thomas Longman Fast Talker
1981 Don McGovern, Sr One Who Delivers
1980 John Allison Clown
1980 Arlan Arbeiter Teacher
1980 Mark Baldwin Horse Trader
1980 Maxwell Batson Elder Brother
1980 Charles Cooper Able One
1980 Jack Dye Talker
1980 Marcus Hooper Fast Walker
1980 Robert Shepp Steady One
1979 William Amburn Black Oak
1979 Danny Hall Little Beaver
1979 Allen Messer Fish
1979 Robert Oberry, Sr Alligator
1979 Craig Painter To Color (Painter)
1979 William Payne Busy One
1979 Dennis Schaibly Bear
1979 Jaime Sitmer Turkey Buzzard
1978 Lewellyn Belcourt Far Off One
1978 Carl Blieler Believer In Christ
1978 Chris Dye Strong One
1978 James Koehler Large One
1978 Robert Koehler To Eat Enough Food
1978 Richard Longman To Live By The Way
1978 Loye Maxwell Frequent Traveler
1978 David Palmer Teacher
1978 Donald Palmer Builder
1978 Russell Palmer Short One
1977 Carlton Barbineau Red Ant
1977 Jon Campbell Village Bell
1977 Bruce Galster Blue Spring Water
1977 Jim Hall Black Powder Rifle
1977 Jerry Huskamp To Smell Tobacco Smoke
1977 Robert Oberry, Jr. Tall Cypress Tree
1976 H.J. Foxx Big Grey Fox
1976 David Koehler A Great Talker
1976 Richard Parker Bird
1976 Robert Rio Mocking Bird
1975 Scott Allen Dance
1975 Chris Dubois Muskrat
1975 Steve Foxx Fox
1975 Ralph Girard Catfish
1975 Robert Moore Wolf
1975 Frank Spano Married Man
1974 Donald Sr Bodie Silent One
1974 Charles Bouquardez Busy One
1974 Owen Hendriksen Grey Squirrel
1974 Marvin Jones One Who Knows How
1974 Fredrick Moore Muskrat
1974 Douglas Robb One Who Enlightens
1973 Van Burnette He Who Gives First Aid
1973 Leo Conrad Wise One
1973 Abram Kenter Fast Talker
1973 John Laethem He Who Makes Others Happy
1973 David Peden Honest One
1973 Kenneth Reinsch Tschepsit Stranger
1973 Woodrow Wilson One Who Instructs
1972 Donald Bodie, Jr. Knowledge One Who Has
1972 William Byers Active One
1972 Allen Hughes Helpful One
1972 Robert Jones Sacrifices One Who Sacrifices
1972 Stephen Warren Concerned He Who Is
1971 William Davidson One Who Delivers
1971 Jimmy Gray Owl
1971 Hank Higginbotham Willing One
1970 Steve Scarlott Yellow Bead
1969 Charles Wittman Gentle One
1968 George Betz Inquiring One
1968 Charles W. Bingham Honorable One
1968 Don Blount Willing One
1968 Eric Bush Cautious One
1968 Perry Wiseman Laughing One
1967 Charles R. Bingham Toiler
1967 William Clark One Who Is Praised
1967 C.M. Hellner Generous One
1967 James Jones Excited One
1967 Allen Kinney Active Ones Brother
1967 Larry Underwood Silent One
1967 John Woodholl One Who Has Authority
1966 Howard Dommert Good He Who Does Good For Others
1966 Steve Foster One Who Flys
1966 Clay Hellner Active One
1966 Joseph Lalonde Honored One
1966 Richard Roper Lifesaver
1966 Jack Shaw Determined One
1965 John Harlow The Quiet One
1965 Raymond Heck Reliable One
1965 John Hudson One Who Has Confidence
1965 R.H. Hudson Little Canoe
1965 John Menaro Enjoyable One
1965 Clarr Reid, Jr One Who Knows How
1965 Richey Snell One Who Encourages
1965 Herbert Wilkins Head Chief
1964 Otto Allen Able Adviser
1964 William Cheatwood Prepared He Who Is Prepared
1964 Thomas Costello Agreeable One
1964 Thomas Davis Worthy One
1964 Lee Henry Thoughtful One
1964 Tom Reid, Jr Ready One Who Is Ready
1964 David Wiseman Wise One
1964 Norman Wiseman Wiseman
1963 Tom Billings Quiet One
1963 Ivan Body He Who Does Good For Others
1963 Ben Foster Helpful One
1963 Parks Miller One Who Does Good Work
1963 Maurice Paige Beloved Elder Brother
1963 Richard Turner One Who Has Knowledge
1962 Frank Cowan Wood Gatherer
1962 Ted deLaverne Upright One
1962 Jack Mickelson One Who Does Good Work
1962 John Sierra Hard Worker
1961 David Dibbs Takachsin Lenno Leader Man
1961 Richard Glazier Fast One
1961 Cliff McElwreath Able Cook
1960 W.M. Horton Mighty Chief
1960 Rodney McKenzie Man Who Writes
1960 Michael Shea Medicine Man
1959 William Armstead Ancient One
1959 John Hartwell Wise Leader
1959 Edward Kurjack Little Dancer
1959 Robert Yeszerski Willing One
1957 John Plant, Jr Archer Arrow Man
1957 John Shea Fire Maker
1955 Harold Metzger Youth Organizer
1955 Macon Wright Leader of Youth

Recipients of Timuquan Lodge

Timuquan Lodge recorded their Vigil recipients for the year in which they were selected.
YEAR RECIPIENT VIGIL NAME VIGIL NAME TRANSLATION Click to Enlarge:
2015 Shawn AveraPolon Noro PufiHumble Devout Fox2015 Vigil Class
Jim Ronayne Elo Michu Yutusu Singer Who Stirs Up the Fire
Todd Kennedy Abo-si Chubobo Trekker of the Stars
Daniel Viera Chara Michu Ete Reader Who Climbs
Trevor Case Talaca Oe Ete Scholar Who Builds
Patrick Ronayne Isaco Aye Hapu Energetic Outdoor Gamer
Patrick John Aitken Boho Niho Napona Orobo Faithful Red-Headed Healer
Anthony Morelli Cane Michu Quachi Ello Drummer Who Leads Stories
Tim Bulu Huba Ara Oe Tomo Swimming Bear Who Mentors
2014 C. Adam Ekblad Atichicolo Coboso Energetic Entertainer 2014 Vigil Class
Jordan Q. Hoover Tipopili Quene Gisano Traveler Who Cooks
Todd R. Little Isi Areca Ceremony Builder
Raymond V. Coser Eane Gisano Quene Cato Quiet Cook Who Multiplies
William H, Haggard III Chulufi Quene Tolobo Eagle Who Publishes
2013 Zachary Bowles Isaco Chano Eye Smiling Pathfinder 2013 Vigil Class
Nicholas G. Fatolitis Holata Quene Orobo Chief Who Heals
Dane A. Nichols Eane Hoba Gisano Quiet Dedicated Cook
Theresa Ronayne Isa Quene Tomo Chie Mother Who Guides Creativity
Gregory C. Sammel Abo Ibi Quachi Traveling Water Teacher
Barbara Gieselman Chico Chucu Aye Chara Friendly Sand Hill Painter
2012 Andrew J. Case Amuna Mahaqua Quene Yame Hiyereba Cloth Trader Who Counts Money 2012 Vigil Class
Kyle S. Nicol Cume Holata Quene Cane Gentle Chief Who Drums
Scott P. Peck, Jr. Are Niho Chara Quiet Fire Colored Writer
Casey M. Sammel Hoto Quene Ituhu Aqe Guard Who Conjures Wind
Alexander J. Smith Elo Abo Quene Bali Singing Venturer Who Hunts
Bruce E. Hoover Plato Nachiliqui Uba Dishwashing Swimmer
Katherine H. Labus Areco Hachipili Quene Oho Crafty Beaver Who Teaches
Bruce D. Nichols Ara Quene Inibiti Hapu Bear Who Leads Games
Max C. Viera, Sr. Atofo Quene Iqi Aye Putisi Tinibo Owl Who Ascends Mountains To Fight With Woodpecker
2011 Howard J. Anderson Elo Chiqua Singing Beaver 2011 Vigil Class
Taylor F. Briggs Are Yahati Soldado Silent Hunting Soldier
Joesph A. Fritz Noro Orobisti Pufi Dedicated Crafty Fox
Louis McBride Isi Isapu Quene Hebe Amuna Talkative Sailor Who Gathers Cloth
Kevin J. Ronayne Mine Cala Isu Big Apple Medicine Man
John J. Smith Are Abo Quene Gisano Quiet Venturer Who Cooks
Steven M. Taylor Iqi Tola Isaco Ulubatari Climbing Cheerful Worker
Jack Vann Saliqi Hica Hasomi Holata Bean Town Clan Chief
2010 Natalie E. Coser Yo Quene Quachi Halaqua One Who Teaches With Spirit 2010 Vigil Class
Lee Fritz Yayi Epa Yaha Strong Preserving One
Jakob Fritz Qiti Yo Quene Oso Uru Isaco Energetic One Who Runs With Vigor
Eric Frankovitch Are Cabitchi Silent Shepard
Jason Brown Orabo Picha Yaha Calm Accomplished One
Kelli M. Cliff Itori Hororo Quene Cume Piliqua Swift Owl Who Counsels Brothers
2009 Brian A. Gieselman Chucu Aye Chalati Sand Hill Rebel 2009 Vigil Class
Kyle Jones Hete Mo Gisano Talkative Chef
James M. Ronacher, Jr. Yo Quene Qua Quale Uti One Who Communes with Nature
C. Fred Wood Oqe Quene Nihoto Balu He Who Chisels Life
Robert L. Gieselman Oqu Quene Naqi Qe Isaco Mucu He Who Laughs and Smiles
Robert F. Hall Ite Itori Papa Gator
Yusuf C. El-Shihibi Orabo Cane Exuberant Drummer
Ian E. Ronshausen Yo Quene Uquale Siso One Who Brings Debate
Gary L. Dukeman Inino Yale Dedicated Protector
2008 Adam Cormier Oqe Quene Biro Hiquo Balu He Who Loves The Haunts of Nature 2008 Vigil Class
Michael R. Coser Oqe Quene Quiti Halaqua He Who Cooks with Spirit
Dr. Steven C. Lund Arecasiqi Hupepie Yibaocho Cracker of Jokes and Backs
Janice Shermetaro Arecasi Pequata Creative Servant
John D. Watson Inhibitisi Ara Apacha Leader of Many Things
2007 Mathew Balasis Yoloquala Charasi Chulufi Seasoned Reader of Eagles2007 Vigil Class
Matthew R. Hall Quiti Orobo Itori Ambitious Snappy Gator
Samuel A. Joseph Nachiliqui Pileabo Nibili Nautical Pack-Rat
Jonathan Kelly Maha Nayuchami Iri Cata Always Faithful Warrior Who Serves
Marty A. Shermetaro Qepe Hoba Isu Whimsical Dedicated Medicine Man
2006 Tony Clock Ma Eane Ulubatari Ihiriba Napona Silent Skinny Worker With Longhair 2006 Vigil Class
Travis W. Johnston Chucu Ayechu Sicuri Masi Quisa Sand Hill Crane in the Grasses
Aaron C. Joseph Hoba Parucusi Dedicated Chieftain
Gregory A. Papandrew Ma Yaha Quene Ya Paqebela The One Who was Not Forgotten
Everett F. Rollins Bio Abobitima Quene Inibiti Distant Traveler Who Leads
Thomas Stoner Jr Hebasiba Piri Uchu Debating Dolphin
David J. Sweeney Parifo Si Holataca Flyer of Chiefs
Daniel Wilson Suluquita Ant
2005 Jon D. Brenzel Quiti Nahlinichi Adamant Guard 2005 Vigil Class
Joseph A. DeMoss Eye Marcheba Tolobo Trail Blazer
John F. Freeborn Nabo Isimi Gisano Faithful Cook
Eric J. Lund Qiti Giasano Michu Orabo Adamant Chef Who Acts
Glen Parker Iquito Pequata Comical Servant
Andrew C. Peters Ma Eane Palu Quiet Achiever
Edward M. Ronshausen Orobisti Atofa Sly Owl
Robert T. Wilfong Nahl Utasinio Chulufi Guardian Falcon
2004 Jarred T. Butler Hebasiba Hiyereba Chiqui Talkative Money Changer 2005 Vigil Class
Michael J. Chapman Qua Yarubela Si Ihiriba Nahebanoma Enthusiastic Supplier of Long Talk
Matthew Dodge Hio Abomabela Spiritual Voyager
James Watson Amiroqua Calaba Chulufl Eager Bald Eagle
2003 Mitchell Bollenbacher Chucu Aye Cuyu Sand Hill Fish 2003 Vigil Class
Peter Hamilton Ma Eane Yobo Quiet Rock
Craig Koshler Apalu Yobosi Chulufi Corner Stone of Eagles
Kenny LaBonte Muquasa Isu Dancing Medicine Man
Cliff Lentsch Isigisano Uti Inititi Culinary Mountain Leader
2002 James Bonds Ma Eane Hapetaque Quiet Marksman 2002 Vigil Class
John Fabiszewski Oqe Chitaco Hoba Quimosi Gisano He Who Loves To Cook
Kevin Grab Mareheba Numa Chubobo Ene Crazy Star Gazer
Robert Marlowe Hachinaraoco Ehentamiro Passionate Rider
Jimmy Palermo Isaco Hachinara Yobo Smiling Rock
Douglas P. Renker Oqe Chitaco Yuchi Hapetaqua He Who Cries with Determination
Kyle Wilson Nacupa Atula Qesiba Avid Arrow Seeker
Martha Winland Nabo Isimi Ipitala Unselfish Volunteer
2001 Robert Hummer Eane Qebani Silent Provider 2001 Vigil Class
Jason R. Lentsch Qua Paritima Qe Venture Seeker
Dean Newton Ecoya Si Yobo Brother of Stone
Dwight J. Pollock Eane Nioco Quiet Messenger
Jon Robus Bere Iribo Gisano Early Rising Cook
Robert Schatzman Ecoya Si Chulufi Brother of Eagles
2000 Mary Bray Cume Yaha Compassionate One 2000 Vigil Class
Ryan D. Cobin Nabucha Hura Singing Healer
Paul DiCicco Ara Gisano Helpful Cook
David Harter Are Areca Si Isaco Muchu Quiet Maker of Smiles
Bradley Kangas Hobo Isucu Devoted Medicine Man
Jeffrey Daniel Payne Abo Tomo Traveling Guide
Pamella Renker Tomo Inocochile Yaha Guide of Honored Ones
Francis Williams Aye Hoto Mountain Guard
1999 Richard Ascough, III Aneca Nahi Powerful Guardian 1999 Vigil Class
John Barron Isaco Chale Cheerful Planner
Thomas C. Giarratano Iqibi Iso Maker of Laughter
Timothy Grab Yaha Coboso One Who Entertains
Les Griffith Ocora Paritima One Who is Everywhere
Charles Jaeger Iri Parifo Jumping Warrior
James Scott Payne Uti Yale Inititi Ene World Scouter Who Leads in Vision
Salvatore Pizzo Cume Pesolo Devoted Baker
1998 Timothy G. Faughnan Mine Nipita Cuyu Large Mouth Bass 1998 Vigil Class
David C. Haertel Cume Tomo Devoted Guide
John Petruccelli Torobo Culafoeti Ice Bather
Derrick "Tiny" Roe Qichi Elo Quoso Tiny Music Maker
1997 James R. Ammeraal Isigisano Uti Nulubo Culinary Landscaper 1997 Vigil Class
Christopher R. Bauer Orobo Eqete Huque Wise Acting Hurricane
Wayne R. Brown Yari Cane Marching Drummer
Charles Campbell Oqe Quene Ipelo Hachinara He Who Snores with Passion
Dr. David Harter Sr. Areca Si Isaco Mucu Maker of Smiles
William J. Howey Jr. Tara Amara Gisa Well Rounded Cook
Michael R. Kangas Ibatele Si Hiyereba Keeper of Money
Joseph J. Petruccelli Araya Tomo Helpful Guide
B. Lyle Wilson Eane Holatha Si Isi Quiet Chief of Ceremonies
1996 Andrew Bertels Eane Isu Quiet Medicine Man 1996 Vigil Class
Eric Cupps Isaco Chico Cheerful Friend
Paul Drouin Quachi Quene Ubacha Teacher Who Swims
Richard Gillette Araya Cane Helpful Drummer
Matthew A. Kamat Oqe Quene Nahi Aneca Quale He Who Has Powerful Smile
Nelson Reithmaier Qiti Gisano Diligent Cook
Jeffery E. Renker Chicori Tulu Iso Energetic Volunteer
Gene Winland Nayo Aramine White Buffalo
Stephen Yeatman Mareheba Alta Areca Crazy Lightning Maker
1995 Alice M. Cliff Oqe Quene Inibiteme Ocora Melaba She Who Leads with Adamant Devotion 1995 Vigil Class
Terry "TJ" Cochran Elosoqere Isu Singing Medicine Man
Thomas Crawford Sotema Ara Diligent Supporter
David P. Jadlocki Hotosoqere Namemi One Who Scouts Forever
William A. Kangas, Jr. Manitema Tomo The Playful Guide
William A. Kangas, Sr. Etema Ihiriba Ocora Atichicolo One Who Stands Tall with Spirit
Kenneth Knous Epaemasi Ayeca Savior of Trees
Thomas Rapson Rey-Ucu Inibiti Kingscup Leader
Michael Trapp Qetema Ara Hachitooma One Who Seeks Many Things
Jeremy Wert Ma Eane Ara The Quiet Helper
1994 Robert J. Cliff Yaha Quene Utina Soti One Who Commands Vehemently 1994 Vigil Class
Eric Hoegstrom Ma Eane Sula The Quiet Drummer
William J. Howey, III Ma Puru Rey Si Isi Nervous King of Ceremony
Anton Moore Oqe Quene Nachinara He Who Complains Passionately
Alex Ream Bereta Abo One Who Wanders Indecisively
Eric J. Renker Nayuchami Yaha Faithful One
B. Lee Smith Man Inihama Thoughtful Counselor
Gregory Williamson Cumenemi Nahi Silent Guardian
1993 Barry Debowsky Anacotimasi Piliqua Counsel of Brothers
Bryan S. Debowsky Cane Kiri Ocora Quiet Diligent One
Kevin C. Duryea Queta Pobo Iqi Flat Land Rock Climber
Richard F. Frey Ocora Quene Crataqere Api One Who Carries Ashes
1992 John Barnash Maniti Ulubatar Uninhibited Worker
Jon Brook Isticocopu Obu Unpainful Thorn
Jeffrey J. Fabiszewski Tepalahget Wewingtohed Deep Voiced One
John J. Richard Ubahero Mahaca Hutano Counselor of Brothers
1991 John Aide - -
Matthew Bowman - -
F. John Oppliger Eaneca Numa Quiet Thunderbolt
Richard Powell Tarile Tomo Adamant Guide
Eric Schmautz - -
G. Thomas Toerner Ayeca Mountain
1990 Raymond W. Ammeraal Fenu Ayu Bridge Traveler
Christopher Barnash - -
Christopher Barnett - -
Donald J. Haertel Efu Haco Haku Mekko Mad Dog King
James H. Layfield Etchu Sutahu Este Rifleman
David A.T. Laursen Holatte Pehlhlo Kapetune Blue Boat Captain
1989 John Barnett - -
Corson Hart - -
James J. Kuczkowski Jr. Ganschiechsin He Who Cries Aloud
Waymon "Pete" Lee - -
Frank William Norman - -
Keith Sales - -
1988 Todd Curci - -
Robert Loder - -
Dana G. Rodakis Nagohuman One Who Sings
Andrew Taylor - -
1987 Edward Bradley - -
Angelo A. Cappelli - -
Charles F. McGovern Mawat Nacha One Who is There
Leon Murillo Sr. - -
Chris Putman Achowelendam Deep Thinker
Danian Scalzi - -
Herman Schaeffer Tgauchsin Friendly One
Charles Taylor Nutschlsqudawet Door Keeper
John Trapp Amangi Wunita Thinks He Knows How
1986 David Johnson - -
1985 Brian T. Ferber Tangetto Machque Small Bear
Kenneth S. Lowe Nawinge Woneta Willing and Able One
John D. Manning Tshitanitehan Persevering One
Michael Patton Anicus Chipmunk
1983 Kenneth A. Knaebel Kschihillen He Who Goes Swiftly
George D. Romagnoli Tgauchsin Good Natured One
Christopher D. Sinigalliano Pohonasin Drum Beater
Roger L. Spencer Cachauweleman He Who Is Concerned
1982 V. John Brook Acthmolson Counselor
1976 Robert Swain Wactschu Mountain
1973 C. Michael Carroll Nendawnen The Lamp Carrier
David Nicol Nuwinti Willing One
Eugene E. Sinigalliano Lippoe Wise One