2017 Bull Awards Wrap Up

On the evening May 6, 2017, the lodge held its first Bull Awards Banquet at the Gwazi Pavilion of Busch Gardens in Tampa.  The evening recognized the achievements of our first year of existence.  Highlights of the evening included the following presentations:

  • NESA Outstanding Eagle Scout Award to Lodge Adviser, Ken Knaebel.
  • James E. West Award to Daniel Holtzberg and Will Hoover.
  • Plaques with patches to the Lodge Merger Committee Team, Ronald Cain, Trevor Case, Lathan Dixon, Gerard Faughnan, Daniel Holtzberg, David Mitchell, Patrick Ronayne, Michael Valenti, Ken Knaebel, Tom McMullen and John Baringer.
  • Mitchell Guida was recognized as an aging out ceremonialist.
  • Outstanding Chapter Chief to Thomas Weiss II of Netopalis Tachquiwi Chapter.
  • Outstanding Committee Chair to Will Hoover of the Food Service Committee.
  • Most Improved Chapter to Withlacoochee, Lathan Dixon, Chapter Chief.
  • Best All-Around Chapter to Pethakhuwe Chapter.
  • Adviser’s Choice to Tom McMullen
  • Section Conference Adviser, Bill Haggard was recognized.
  • The eleven youth and seven adults of this year’s Vigil Honor class were recognized.
    • Charles James "Chaz" Baker
    • Ronald Cain
    • Stuart Case
    • Thomas DeCanio
    • Kyle Francavilla
    • Johnathan Hagel
    • Daniel Holtzberg
    • William Hoover
    • Christopher Thornton
    • Max K. Viera, Jr
    • Shawn Patrick Young
    • Karen S. Belanger
    • David J. Cain
    • James M. Dinsmore
    • Michael Charles Faughnan
    • Kim M. Knaebel
    • Andra Callahan Kullman
    • Paul Mastrangeli
  • The first two recipients of the new “Black Horn Award”.
    • Michael Valenti
    • William Daggett
  • 2017 Founder’s Award recipients.
    • Ronald Cain
    • Trevor Case
    • Natalie Coser
    • Wayne Tepper

The 2017 – 2018 Lodge Officers took their oath of office and started their terms.

  • Lodge Chief – Ronald Cain
  • Vice Chief of Operations – Thomas Weiss II
  • Vice Chief of Membership – Gerard Faughnan
  • Secretary – Trevor Case
  • Historian – Kyle Francavilla
  • Treasurer – PJ Aitken
  • Chapter Chiefs:
    • Allouchsit - ?
    • Calusa - ?
    • Gischileu – Will Mastrangeli
    • Netopalis Tachquiwi – Michael Valenti
    • Osceola - ?
    • Pethakhuwe - ?
    • Tocobaga – Patrick Ronayne
    • Withlacoochee – Lathan Dixon